Fencing Sports Academy, Inc.

Tournaments

AIC Summer Challenge RYC 37 28 2022 Pan American Youth & Veteran Championship 6 5 American Challenge South ROC/RJCC/RYC 11 4 North Texas Roundup SYC/RCC 4 2 Fairfax Challenge Fall RYC/RJCC & Y8 52 33 Windy City SYC#8 /RCC 6 3 NoVA Knights RYC/RJCC 10 7 The 30th Annual Crescent City Open 1 1 SYC of the Rockies 4 2 Nashville Challenge RYC/RJCC 1 1 Cobra Challenge SYC/RCC/Y8 7 4 The Southern RYC/RJCC/ROC & Non-Regional Team 2 1 The Austin Challenge SYC and RCC 3 2 The Battle At The Beach 1 1

 

AIC Summer Challenge RYC

Sterling, VA (AIC FENCING CLUB)

Add

37 entries by 28 club members

Name Event Status Date
Tripathy, Ayush Youth 14 Men’s Epee (Y14ME) Fri, Aug 19
Yang, Gary Youth 14 Men’s Epee (Y14ME) Fri, Aug 19
Griffith McAllister, Thomas Youth 14 Men’s Foil (Y14MF) Fri, Aug 19
Mao, Lucas Youth 14 Men’s Foil (Y14MF) Fri, Aug 19
Yao, Bradley Youth 14 Men’s Foil (Y14MF) Fri, Aug 19
Kats, Ekaterina Youth 14 Women’s Foil (Y14WF) Fri, Aug 19
Kats, Elizaveta Youth 14 Women’s Foil (Y14WF) Fri, Aug 19
Nazir, Farah Youth 10 Women’s Epee (Y10WE) Fri, Aug 19
Oluyole, Isabella Youth 10 Women’s Epee (Y10WE) Fri, Aug 19
Taylor, Reagan Youth 10 Women’s Epee (Y10WE) Fri, Aug 19
Thompson, Rhyleigh Youth 10 Women’s Epee (Y10WE) Fri, Aug 19
Doell, Ethan Youth 12 Men’s Foil (Y12MF) Sat, Aug 20
Durocher, Greyson Youth 12 Men’s Foil (Y12MF) Sat, Aug 20
Griffith McAllister, Thomas Youth 12 Men’s Foil (Y12MF) Sat, Aug 20
Huynh, Matthew Youth 12 Men’s Foil (Y12MF) Sat, Aug 20
Vaden, Oliver Youth 12 Men’s Foil (Y12MF) Sat, Aug 20
AHN, EZRA Youth 12 Men’s Epee (Y12ME) Sat, Aug 20
Jahan-Parvar, Kourosh Youth 12 Men’s Epee (Y12ME) Sat, Aug 20
Kropp, Wesley Youth 12 Men’s Epee (Y12ME) Sat, Aug 20
Yang, Gary Youth 12 Men’s Epee (Y12ME) Sat, Aug 20
Kropp, Anne Youth 12 Women’s Epee (Y12WE) Sat, Aug 20
Oluyole, Isabella Youth 12 Women’s Epee (Y12WE) Sat, Aug 20
Workneh, Lulit Youth 12 Women’s Epee (Y12WE) Sat, Aug 20
D'Angelo, Olivia Youth 14 Women’s Epee (Y14WE) Sun, Aug 21
Kropp, Anne Youth 14 Women’s Epee (Y14WE) Sun, Aug 21
Nix, Reagan Youth 14 Women’s Epee (Y14WE) Sun, Aug 21
Qiu, Emily Youth 14 Women’s Epee (Y14WE) Sun, Aug 21
Witter, Catherine Youth 14 Women’s Epee (Y14WE) Sun, Aug 21
Workneh, Lulit Youth 14 Women’s Epee (Y14WE) Sun, Aug 21
Zaidi, Maira Youth 14 Women’s Epee (Y14WE) Sun, Aug 21
Durocher, Greyson Youth 10 Men’s Foil (Y10MF) Sun, Aug 21
Huynh, Matthew Youth 10 Men’s Foil (Y10MF) Sun, Aug 21
Kropp, Wesley Youth 10 Men’s Foil (Y10MF) Sun, Aug 21
Liu, Alex Youth 10 Men’s Foil (Y10MF) Sun, Aug 21
Burks, Mason Youth 10 Men’s Epee (Y10ME) Sun, Aug 21
Kropp, Wesley Youth 10 Men’s Epee (Y10ME) Sun, Aug 21
Wu, Jiachen Youth 10 Men’s Epee (Y10ME) Sun, Aug 21

2022 Pan American Youth & Veteran Championship

Lima, Peru

Add

6 entries by 5 club members

Name Event Status Date
Mahnken, Thomas PanAm Veterans 1 Men’s Foil (PAVET1MF) Mon, Aug 22
Kropp, Anne PanAm Youth B Women’s Epee (PAYBWE) Mon, Aug 22
Kropp, Wesley PanAm Youth A Men’s Foil (PAYAMF) Mon, Aug 22
Kropp, Wesley PanAm Youth A Men’s Epee (PAYAME) Mon, Aug 22
Griffith McAllister, Thomas PanAm Pre Cadet Men’s Foil (PACDTMF) Waitlisted (#2) Mon, Aug 22
Nix, Reagan PanAm Pre Cadet Women’s Epee (PACDTWE) Mon, Aug 22

American Challenge South ROC/RJCC/RYC

Orlando, FL (Orange County Convention Center - Hall WD1)

Add

11 entries by 4 club members

Name Event Status Date
Mahnken, Thomas Veteran Men’s Foil (VETMF) Sat, Sep 3
Levy, Jacob Cadet Men’s Foil (CDTMF) Sat, Sep 3
Forder, Isabel Cadet Women’s Epee (CDTWE) Sat, Sep 3
Doell, Ethan Youth 14 Men’s Foil (Y14MF) Sun, Sep 4
Levy, Jacob Division IA Men’s Foil (D1AMF) Sun, Sep 4
Doell, Ethan Youth 12 Men’s Foil (Y12MF) Mon, Sep 5
Forder, Isabel Junior Women’s Epee (JNRWE) Mon, Sep 5
Levy, Jacob Junior Men’s Foil (JNRMF) Mon, Sep 5
Levy, Jacob Division II Men’s Foil (DV2MF) Mon, Sep 5
Mahnken, Thomas Division II Men’s Foil (DV2MF) Mon, Sep 5
Forder, Isabel Division II Women’s Epee (DV2WE) Mon, Sep 5

North Texas Roundup SYC/RCC

Arlington, TX (Arlington ESports Stadium)

Add

4 entries by 2 club members

Name Event Status Date
Griffith McAllister, Thomas Youth 14 Men’s Foil (Y14MF) Sat, Sep 3
Yang, Gary Youth 12 Men’s Epee (Y12ME) Sat, Sep 3
Yang, Gary Youth 14 Men’s Epee (Y14ME) Sun, Sep 4
Griffith McAllister, Thomas Youth 12 Men’s Foil (Y12MF) Mon, Sep 5

Fairfax Challenge Fall RYC/RJCC & Y8

Fredericksburg, VA (Fredericksburg Expo & Conference Center - Hall A & B)

Add

52 entries by 33 club members

Name Event Status Date
Kee, Andrew Cadet Men’s Foil (CDTMF) Sat, Sep 10
Levy, Jacob Cadet Men’s Foil (CDTMF) Sat, Sep 10
Mao, Lucas Cadet Men’s Foil (CDTMF) Sat, Sep 10
Yao, Bradley Cadet Men’s Foil (CDTMF) Sat, Sep 10
Kropp, Wesley Youth 10 Men’s Epee (Y10ME) Sat, Sep 10
Bunch, Halle Youth 12 Women’s Epee (Y12WE) Sat, Sep 10
D'Angelo, Olivia Youth 12 Women’s Epee (Y12WE) Sat, Sep 10
Kropp, Anne Youth 12 Women’s Epee (Y12WE) Sat, Sep 10
Oluyole, Isabella Youth 12 Women’s Epee (Y12WE) Sat, Sep 10
Taylor, Reagan Youth 12 Women’s Epee (Y12WE) Sat, Sep 10
Kats, Ekaterina Youth 14 Women’s Foil (Y14WF) Sat, Sep 10
Kats, Elizaveta Youth 14 Women’s Foil (Y14WF) Sat, Sep 10
North, Alexander Junior Men’s Epee (JNRME) Sat, Sep 10
Yacobucci, Nadia Youth 10 Women’s Foil (Y10WF) Sat, Sep 10
Doell, Ethan Youth 12 Men’s Foil (Y12MF) Sat, Sep 10
Griffith McAllister, Thomas Youth 12 Men’s Foil (Y12MF) Sat, Sep 10
Huynh, Matthew Youth 12 Men’s Foil (Y12MF) Sat, Sep 10
Parrish, Evan Youth 12 Men’s Foil (Y12MF) Sat, Sep 10
Sun, Andy Youth 12 Men’s Foil (Y12MF) Sat, Sep 10
Vaden, Oliver Youth 12 Men’s Foil (Y12MF) Sat, Sep 10
Forder, Isabel Cadet Women’s Epee (CDTWE) Sat, Sep 10
Peeler, Julia Cadet Women’s Epee (CDTWE) Sat, Sep 10
Elliott, Reyhan Junior Men’s Saber (JNRMS) Sat, Sep 10
North, Zoe Junior Women’s Foil (JNRWF) Sat, Sep 10
Chan, Ryan Youth 14 Men’s Epee (Y14ME) Sat, Sep 10
Yang, Gary Youth 14 Men’s Epee (Y14ME) Sat, Sep 10
Macedon, Gianna Junior Women’s Epee (JNRWE) Sun, Sep 11
Doell, Ethan Youth 14 Men’s Foil (Y14MF) Sun, Sep 11
Griffith McAllister, Thomas Youth 14 Men’s Foil (Y14MF) Sun, Sep 11
Mao, Lucas Youth 14 Men’s Foil (Y14MF) Sun, Sep 11
Parrish, Evan Youth 14 Men’s Foil (Y14MF) Sun, Sep 11
Sun, Andy Youth 14 Men’s Foil (Y14MF) Sun, Sep 11
Vaden, Oliver Youth 14 Men’s Foil (Y14MF) Sun, Sep 11
Yao, Bradley Youth 14 Men’s Foil (Y14MF) Sun, Sep 11
Chan, Ian Youth 12 Men’s Epee (Y12ME) Sun, Sep 11
Kropp, Wesley Youth 12 Men’s Epee (Y12ME) Sun, Sep 11
Yang, Gary Youth 12 Men’s Epee (Y12ME) Sun, Sep 11
Kropp, Anne Youth 14 Women’s Epee (Y14WE) Sun, Sep 11
Zaidi, Maira Youth 14 Women’s Epee (Y14WE) Sun, Sep 11
Kee, Andrew Junior Men’s Foil (JNRMF) Sun, Sep 11
Levy, Jacob Junior Men’s Foil (JNRMF) Sun, Sep 11
Mao, Lucas Junior Men’s Foil (JNRMF) Sun, Sep 11
Yao, Bradley Junior Men’s Foil (JNRMF) Sun, Sep 11
Bunch, Helena Youth 10 Women’s Epee (Y10WE) Sun, Sep 11
Oluyole, Isabella Youth 10 Women’s Epee (Y10WE) Sun, Sep 11
Taylor, Reagan Youth 10 Women’s Epee (Y10WE) Sun, Sep 11
North, Alexander Cadet Men’s Epee (CDTME) Sun, Sep 11
Durocher, Greyson Youth 10 Men’s Foil (Y10MF) Sun, Sep 11
Gao, Wesley Youth 10 Men’s Foil (Y10MF) Sun, Sep 11
Huynh, Matthew Youth 10 Men’s Foil (Y10MF) Sun, Sep 11
Kropp, Wesley Youth 10 Men’s Foil (Y10MF) Sun, Sep 11
Poppe, Andrew Youth 10 Men’s Foil (Y10MF) Sun, Sep 11

Windy City SYC#8 /RCC

Deerfield, IL (Berto Center / Also known as Felicity School)

Add

6 entries by 3 club members

Name Event Status Date
Oluyole, Isabella Youth 12 Women’s Epee (Y12WE) Sat, Sep 24
Doell, Ethan Youth 14 Men’s Foil (Y14MF) Sat, Sep 24
Griffith McAllister, Thomas Youth 14 Men’s Foil (Y14MF) Sat, Sep 24
Oluyole, Isabella Youth 10 Women’s Epee (Y10WE) Sun, Sep 25
Doell, Ethan Youth 12 Men’s Foil (Y12MF) Sun, Sep 25
Griffith McAllister, Thomas Youth 12 Men’s Foil (Y12MF) Sun, Sep 25

NoVA Knights RYC/RJCC

Sterling, VA (Michael and Son Sportsplex at Dulles)

Add

10 entries by 7 club members

Name Event Status Date
Doell, Ethan Youth 12 Men’s Foil (Y12MF) Fri, Sep 30
Griffith McAllister, Thomas Youth 12 Men’s Foil (Y12MF) Fri, Sep 30
Huynh, Matthew Youth 12 Men’s Foil (Y12MF) Fri, Sep 30
Forder, Isabel Cadet Women’s Epee (CDTWE) Fri, Sep 30
Oluyole, Isabella Youth 12 Women’s Epee (Y12WE) Fri, Sep 30
Oluyole, Isabella Youth 10 Women’s Epee (Y10WE) Sat, Oct 1
Durocher, Greyson Youth 10 Men’s Foil (Y10MF) Sat, Oct 1
Gao, Wesley Youth 10 Men’s Foil (Y10MF) Sat, Oct 1
Huynh, Matthew Youth 10 Men’s Foil (Y10MF) Sat, Oct 1
Griffith McAllister, Thomas Youth 14 Men’s Foil (Y14MF) Sun, Oct 2

The 30th Annual Crescent City Open

New Orleans, LA (Riverside Hilton / Fitness By Hilton (The Tennis Courts))

Add

1 entries by 1 club members

Name Event Status Date
Mahnken, Thomas Veteran Men’s Foil (VETMF) Sun, Oct 16

SYC of the Rockies

Denver, CO (Denver Fencing Center)

Add

4 entries by 2 club members

Name Event Status Date
Doell, Ethan Youth 12 Men’s Foil (Y12MF) Sun, Oct 16
Griffith McAllister, Thomas Youth 12 Men’s Foil (Y12MF) Sun, Oct 16
Doell, Ethan Youth 14 Men’s Foil (Y14MF) Mon, Oct 17
Griffith McAllister, Thomas Youth 14 Men’s Foil (Y14MF) Mon, Oct 17

Nashville Challenge RYC/RJCC

Murfreesbor, TN (Mid-TN Expo)

Add

1 entries by 1 club members

Name Event Status Date
Gao, Wesley Youth 10 Men’s Foil (Y10MF) Sat, Oct 22

Cobra Challenge SYC/RCC/Y8

Secaucus, NJ (Meadowlands Expo Center)

Add

7 entries by 4 club members

Name Event Status Date
Doell, Ethan Youth 12 Men’s Foil (Y12MF) Fri, Nov 25
Griffith McAllister, Thomas Youth 12 Men’s Foil (Y12MF) Fri, Nov 25
Huynh, Matthew Youth 12 Men’s Foil (Y12MF) Fri, Nov 25
Doell, Ethan Youth 14 Men’s Foil (Y14MF) Sat, Nov 26
Griffith McAllister, Thomas Youth 14 Men’s Foil (Y14MF) Sat, Nov 26
Gao, Wesley Youth 10 Men’s Foil (Y10MF) Sun, Nov 27
Huynh, Matthew Youth 10 Men’s Foil (Y10MF) Sun, Nov 27

The Southern RYC/RJCC/ROC & Non-Regional Team

Myrtle Beach, SC (John T. Rhodes Myrtle Beach Sports Center)

Add

2 entries by 1 club members

Name Event Status Date
Forder, Isabel Cadet Women’s Epee (CDTWE) Sat, Dec 17
Forder, Isabel Division II Women’s Epee (DV2WE) Sun, Dec 18

The Austin Challenge SYC and RCC

Round Rock, TX (The Round Rock Sports Center)

Add

3 entries by 2 club members

Name Event Status Date
Griffith McAllister, Thomas Youth 14 Men’s Foil (Y14MF) Sat, Dec 17
Griffith McAllister, Thomas Youth 12 Men’s Foil (Y12MF) Sun, Dec 18
Gao, Wesley Youth 10 Men’s Foil (Y10MF) Mon, Dec 19

The Battle At The Beach

Daytona Beach, FL (Ocean Center Convention Center)

Add

1 entries by 1 club members

Name Event Status Date
Gao, Wesley Youth 10 Men’s Foil (Y10MF) Sun, Jan 29